SBI Clerk 2018: Quantitative Aptitude Quiz for Prelims – 28

Hello and welcome to exampundit. Here is a set of Quantitative Aptitude Quiz on Profit & Loss based problems with Shortcut Solutions for Prelims exam of SBI Clerk 2018.

SBI Clerk 2018 Quantitative Aptitude Quiz

1. Aman purchases 8 pens for Rs. 9 and sells 9 pens for Rs. 8. How much profit or loss does he make?
1) 20.98
2) 21.98
3) 30.89
4) 21.89
5) None of these

Answer & Solutions

Option: 1

Explanation: % of profit & loss= (8 * 8 – 9 * 9/ 9 *9) * 100 = – 20.98
Loss= 20.98%

 

2. A dishonest businessman professes to sell his goods at cost price, but he uses a weight of 950 gm instead of 1 kg. Find the gain %.
1)5.26
2) 6.26
3) 6.25
4) 7.25
5) None of these

Answer & Solutions

Option: 1

Explanation:  50/950 * 100 = 5.26

 

3. A man sold a cow at a loss of 7%. Had he been able to sell it at a gain of 9%, it would have fetched Rs. 64 more than it did. What was the cost price?
1) 400
2) 500
3) 600
4) 300
5) None of these

Answer & Solutions

Option: 1

Explanation: loss of 7%= 100 – 7= 93
Gain of 9%= 100+ 9= 109
(109- 93) = 16% 16% of cost = 64
100% cost = 64 *100 /16 = 400

 

4. By selling 66 meter of cloth, a person gains the cost of 22 meter. Find the gain %.
1)100/3
2) 50
3) 25
4) 45
5) none of these

Answer & Solutions

Option: 1

Explanation: 22/66 * 100 = 100/3

 

5. What will be the percentage profit after selling an article at a certain price if there is a loss of 25/2% when the article is sold at half of the previous selling price?
1) 60
2) 50
3) 75
4) 80
5) None of these

Answer & Solutions

Option: 3

Explanation: % profit= 100 – 2 *% loss = 100 – 2 * 25/2 = 100 – 25 = 75

 

6. By selling a horse for Rs. 570, a trademan would loss 5%. At what price must he sell it to gain 5%?
1)730
2)530
3)630
4)830
5) None of these
Soln: 1)

Answer & Solutions

Option: 3

Explanation: CP = 100 * 570 /95 = 600
SP= 105* 600/100= 630

 

7. Harry sells an article at a profit of 10%. If he had bought it at 10% less and sold it for Rs. 3 more, he would have gained 25%. Find the cost price.
1)150
2) 100
3)140
4) 120
5) None of these
Soln: 1)

Answer & Solutions

Option: 4

Explanation: SP= 110 CP=100
CP= 90 SP= 113 P= 113 – 90= 23
90 *125/100= 112.5
Diff of SP= 112.5 – 110= 2.5
2.5 Diff when CP is 100
3 diff when CP = 100*3/2.5 = 120

 

8. A dealer sold a tv at a loss of 2.5%. Had he sold it for Rs. 100 more, he would have gained 7.5%. For what value should he sell it in order to gain 25/2%?
1) 1122
2)1120
3) 1125
4) 1130
5) None of these

Answer & Solutions

Option: 3

Explanation: SP at 2.5% loss= X[ (100-2.5)/100] = 97.5x/100
SP at 7.5% gain= X[ (100+7.5)/100] = 107.5X/100
107.5x/100 – 97.5X/100 = 100
X= 1000
At 12.5% gain he should sell it for 1000[(100 +12.5)/100] = 1125

 

9. 1/3 rd of a commodity is sold at 15% profit, 1/4 is sold at 20% profit and the rest at 24% profit. If a total profit of Rs. 62is earned, then find the value of the commodity.
1)300
2) 310
3) 320
4) 325
5) None of these

Answer & Solutions

Option: 2

Explanation: X/3 * 15/100 + X/4 * 20/100 + 5X/12 * 24/100 = 62
X= 310

 

10. A shopkeeper mixed 26 kg of sugar which cost Rs. 2 a kg with 30 kg of sugar which cost Rs. 3.60 a kg and sold the mixture at Rs.3 a kg. What was his total gain and profit percent?
1) 5
2) 6
3)10
4) 12
5) None of these

Answer & Solutions

Option: 1

Explanation: Profit= (26+30) * 3 – [26 *2 +30 * 3.60] = 168 -160 = 8
% profit= 8/160 *100= 5

 

Regards

Team Exampundit

Average rating / 5. Vote count:

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!