Hello and welcome to exampundit. Here is a set of Quantitative Aptitude Quiz on Profit & Loss based problems with Shortcut Solutions for Prelims exam of SBI Clerk 2018. SBI Clerk 2018 Quantitative Aptitude Quiz 1. Aman purchases 8 pens for Rs. 9 and sells 9 pens for Rs. 8. How much profit or loss does he make? 1) 20.98 2) 21.98 3) 30.89 4) 21.89 5) None of these [su_spoiler title="Answer & Solutions" style="fancy" icon="arrow-circle-1"] Option: 1 Explanation: % of profit & loss= (8 * 8 – 9 * 9/ 9 *9) * 100 = - 20.98 Loss= 20.98% [/su_spoiler]   2. A dishonest businessman professes to sell his goods at cost price, but he uses a weight of 950 gm instead of 1 kg. Find the gain %. 1)5.26 2) 6.26 3) 6.25 4) 7.25 5) None of these [su_spoiler title="Answer & Solutions" style="fancy" icon="arrow-circle-1"] Option: 1 Explanation:  50/950 * 100 = 5.26 [/su_spoiler]   3. A man sold a cow at a loss of 7%. Had he been able to sell it at a gain of 9%, it would have fetched Rs. 64 more than it did. What was the cost price? 1) 400 2) 500 3) 600 4) 300 5) None of these [su_spoiler title="Answer & Solutions" style="fancy" icon="arrow-circle-1"] Option: 1 Explanation: loss of 7%= 100 – 7= 93 Gain of 9%= 100+ 9= 109 (109- 93) = 16% 16% of cost = 64 100% cost = 64 *100 /16 = 400 [/su_spoiler]   4. By selling 66 meter of cloth, a person gains the cost of 22 meter. Find the gain %. 1)100/3 2) 50 3) 25 4) 45 5) none of these [su_spoiler title="Answer & Solutions" style="fancy" icon="arrow-circle-1"] Option: 1 Explanation: 22/66 * 100 = 100/3 [/su_spoiler]   5. What will be the percentage profit after selling an article at a certain price if there is a loss of 25/2% when the article is sold at half of the previous selling price? 1) 60 2) 50 3) 75 4) 80 5) None of these [su_spoiler title="Answer & Solutions" style="fancy" icon="arrow-circle-1"] Option: 3 Explanation: % profit= 100 – 2 *% loss = 100 – 2 * 25/2 = 100 – 25 = 75 [/su_spoiler]   6. By selling a horse for Rs. 570, a trademan would loss 5%. At what price must he sell it to gain 5%? 1)730 2)530 3)630 4)830 5) None of these Soln: 1) [su_spoiler title="Answer & Solutions" style="fancy" icon="arrow-circle-1"] Option: 3 Explanation: CP = 100 * 570 /95 = 600 SP= 105* 600/100= 630 [/su_spoiler]   7. Harry sells an article at a profit of 10%. If he had bought it at 10% less and sold it for Rs. 3 more, he would have gained 25%. Find the cost price. 1)150 2) 100 3)140 4) 120 5) None of these Soln: 1) [su_spoiler title="Answer & Solutions" style="fancy" icon="arrow-circle-1"] Option: 4 Explanation: SP= 110 CP=100 CP= 90 SP= 113 P= 113 – 90= 23 90 *125/100= 112.5 Diff of SP= 112.5 – 110= 2.5 2.5 Diff when CP is 100 3 diff when CP = 100*3/2.5 = 120 [/su_spoiler]   8. A dealer sold a tv at a loss of 2.5%. Had he sold it for Rs. 100 more, he would have gained 7.5%. For what value should he sell it in order to gain 25/2%? 1) 1122 2)1120 3) 1125 4) 1130 5) None of these [su_spoiler title="Answer & Solutions" style="fancy" icon="arrow-circle-1"] Option: 3 Explanation: SP at 2.5% loss= X[ (100-2.5)/100] = 97.5x/100 SP at 7.5% gain= X[ (100+7.5)/100] = 107.5X/100 107.5x/100 – 97.5X/100 = 100 X= 1000 At 12.5% gain he should sell it for 1000[(100 +12.5)/100] = 1125 [/su_spoiler]   9. 1/3 rd of a commodity is sold at 15% profit, 1/4 is sold at 20% profit and the rest at 24% profit. If a total profit of Rs. 62is earned, then find the value of the commodity. 1)300 2) 310 3) 320 4) 325 5) None of these [su_spoiler title="Answer & Solutions" style="fancy" icon="arrow-circle-1"] Option: 2 Explanation: X/3 * 15/100 + X/4 * 20/100 + 5X/12 * 24/100 = 62 X= 310 [/su_spoiler]   10. A shopkeeper mixed 26 kg of sugar which cost Rs. 2 a kg with 30 kg of sugar which cost Rs. 3.60 a kg and sold the mixture at Rs.3 a kg. What was his total gain and profit percent? 1) 5 2) 6 3)10 4) 12 5) None of these [su_spoiler title="Answer & Solutions" style="fancy" icon="arrow-circle-1"] Option: 1 Explanation: Profit= (26+30) * 3 – [26 *2 +30 * 3.60] = 168 -160 = 8 % profit= 8/160 *100= 5 [/su_spoiler]   Regards Team Exampundit