Data Interpretation on Time & Distance

Hello and welcome to exampundit. Here is a set of Data Interpretation on Time & Distance for Clerk Mains Exams.

 

Station Name Arrival Time Departure Time Distance Travelled from Origin ( Km) No of Passengers boarding the train
Howrah Start 11:30 400
Chennai 12:18 12:20 400 500
Mumbai 14:45 14:50 625 600
Delhi 16:45 16:55 845 300
Bangalore 18:45 End 950 700

 

1. What is the difference between the distance between the station Mumbai and Delhi and the station Chennai and Bangalore?
1) 220
2) 330
3)430
4)560
5) None of these

 

Answer & Solutions

Option: 2

Explanation: Distance between Mumbai and Delhi= 845 – 625= 220
Distance between Chennai and Bangalore= 950 – 400= 550
Diff= 550- 220= 330

 

2. What is the average speed of the train between Delhi and Bangalore?
1) 40 km/hr
2) 43 km/hr
3) 42 km/hr
4) 45 km/hr
5) None of these

 

Answer & Solutions

Option: 3

Explanation: Distance= 950 – 845 = 105 km
Time= 18:45 – 16:55= 1 hr 90 min = 150 min
Speed= 105 /150 * 60= 42 km/hr

 

3. What is the ratio of average speed of the train between Chennai and Mumbai to Mumbai and Delhi? (Approx)
1) 931: 871

2) 921: 821

3) 871: 931

4) 850: 950

5) None of these

Answer & Solutions

Option: 1

Explanation: Distance between Chennai and Mumbai= 625 – 400= 225 km
Time= 14: 45 – 12:20 = 2 hr 25 min = 145 min
Speed= 93.1 km/ hr
Distance between Mumbai and Delhi= 845 – 625= 225 km
Time= 16:45 – 14:50 = 1 hr 95 min = 155 min
Speed= 87.1 km/hr
Ratio= 931: 871

 

4. If out of 400 passengers boarded from Howrah 200 passengers got down at Chennai, then find the num of passengers travelled between Chennai and Delhi.
1) 1200
2) 1300
3) 1600
4)1500
5) None of these

 

Answer & Solutions

Option: 2

Explanation: In Chennai total num of passengers= 400-200+ 500= 700
No of passengers between Chennai and Delhi= 700+600 = 1300

 

5. What is the ratio between the time taken from Chennai to Mumbai and Delhi to Bangalore?
1) 29 :30
2) 25 : 45
3) 28:31
4) 31:29
5) None of these

 

Answer & Solutions

Option: 1

Explanation: Chennai to Mumbai= 14:45 – 12: 20= 2 hr 25 min= 145 min
Delhi to Bangalore= 18:45 – 16: 55 = 1 hr 90 min= 150 min
Ratio= 145 : 150 = 29 : 30

 

Regards

Team Exampundit

Average rating / 5. Vote count:

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!