Data Interpretation – 8 – Quantitative Aptitude Quiz 2019

Hello and welcome to exampundit. Here is a set of Quantitative Aptitude Quiz for SBI PO Prelims 2019 on Data Interpretation Problems.

Along with Reasoning, We will be providing good level Quantitative Aptitude Problems. Quantitative Aptitude needs a lot of practice and calculations. We have already given you an article on How to Score Maximum in Quantitative Aptitude. These Quantitative Aptitude quizzes will help you get past SBI PO Prelims 2019.

Data Interpretation – 7 – Quantitative Aptitude Quiz 2019

The following Quantitative Aptitude Quiz has 10 questions from Data Interpretation Problems on Radar Graph and Pie Chart with 8 minutes.

Time limit: 0

Quiz-summary

0 of 10 questions completed

Questions:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Information

The following questions are created as per the recent trends and level of SBI PO Prelims 2019.

Test Name: Data Interpretation for SBI PO Prelims 2019

Duration: 8 min

Level: Moderate

All the best.

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

Categories

Not categorized0%

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Answered

Review

Question 1 of 10

1. Question

The following pie chart shows the % distribution of total cars sold by six different companies and table shows the ratio of diesels to petrol cars among the sold cars. Answer the given questions based on pie chart and the table:

Company

Diesel : Petrol

A

9 : 8

B

11 : 7

C

3 : 4

D

8 : 5

E

7 : 9

F

3 : 2

Question:What is the total number of petrol cars sold by Company A, B and C together?

Correct

Sale (A) = 170000 * 29/100 * 8/17 = 23200

Sale (B) = 170000 * 18/100 * 7/18 = 11900

Sale (C) = 170000 * 14/100 * 4/7 = 13600

Total= 23200 + 11900 + 13600 = 48700

Incorrect

Sale (A) = 170000 * 29/100 * 8/17 = 23200

Sale (B) = 170000 * 18/100 * 7/18 = 11900

Sale (C) = 170000 * 14/100 * 4/7 = 13600

Total= 23200 + 11900 + 13600 = 48700

Question 2 of 10

2. Question

The following pie chart shows the % distribution of total cars sold by six different companies and table shows the ratio of diesels to petrol cars among the sold cars. Answer the given questions based on pie chart and the table:

Company

Diesel : Petrol

A

9 : 8

B

11 : 7

C

3 : 4

D

8 : 5

E

7 : 9

F

3 : 2

Question:What is the difference between the total no of diesel cars and the total no of petrol cars sold by Company D?

Correct

Diesel cars = 170000 * 13/100 * 8/13 = 13600

Petrol cars= 170000 * 13/100 * 5/13 = 8500

Diff= 13600 – 8500 = 5100

Incorrect

Diesel cars = 170000 * 13/100 * 8/13 = 13600

Petrol cars= 170000 * 13/100 * 5/13 = 8500

Diff= 13600 – 8500 = 5100

Question 3 of 10

3. Question

The following pie chart shows the % distribution of total cars sold by six different companies and table shows the ratio of diesels to petrol cars among the sold cars. Answer the given questions based on pie chart and the table:

Company

Diesel : Petrol

A

9 : 8

B

11 : 7

C

3 : 4

D

8 : 5

E

7 : 9

F

3 : 2

Question:What is the ratio of the total no of petrol cars sold by Company E to that of diesel cars sold by Company F?

Correct

The total no of petrol cars sold by Company E= 170000 * 16/100 * 9/16 = 15300

The total no of diesel cars sold by Company F= 170000 * 10/100 * 3/5 = 10200

Ratio= 15300: 10200

= 51: 34 = 3:2

Incorrect

The total no of petrol cars sold by Company E= 170000 * 16/100 * 9/16 = 15300

The total no of diesel cars sold by Company F= 170000 * 10/100 * 3/5 = 10200

Ratio= 15300: 10200

= 51: 34 = 3:2

Question 4 of 10

4. Question

The following pie chart shows the % distribution of total cars sold by six different companies and table shows the ratio of diesels to petrol cars among the sold cars. Answer the given questions based on pie chart and the table:

Company

Diesel : Petrol

A

9 : 8

B

11 : 7

C

3 : 4

D

8 : 5

E

7 : 9

F

3 : 2

Question:The total no of diesel cars sold by Company D is approx what % of the total no of cars sold by Company F?

Correct

The total no of diesel cars sold by Company D = 170000* 13/ 100 * 8/13 = 13600

The total no of cars sold by Company F= 170000 * 10/100 = 17000

Req %= 13600/17000 * 100= 80%

Incorrect

The total no of diesel cars sold by Company D = 170000* 13/ 100 * 8/13 = 13600

The total no of cars sold by Company F= 170000 * 10/100 = 17000

Req %= 13600/17000 * 100= 80%

Question 5 of 10

5. Question

The following pie chart shows the % distribution of total cars sold by six different companies and table shows the ratio of diesels to petrol cars among the sold cars. Answer the given questions based on pie chart and the table:

Company

Diesel : Petrol

A

9 : 8

B

11 : 7

C

3 : 4

D

8 : 5

E

7 : 9

F

3 : 2

Question:What is the difference between the total no of diesel cars sold by all companies together and the total no of petrol cars sold by all the companies together?

Correct

Diff in A= 170000 * 29/100 * 1/7= 2900

Diff in B= 170000 * 18/100 * 4/18 = 6800

Diff in C= 170000 * 14/100 * (3-4)/7 = – 3400

Diff in D= 170000 * 13/100 * 3/13 = 5100

Diff in E= 170000 * 16/100 * (7-9)/ 16 = – 3400

Diff in F= 170000 * 10/100 * 1/5 = 3400

Total= 2900 + 6800 – 3400 + 5100 – 3400 + 3400

= 11400

Incorrect

Diff in A= 170000 * 29/100 * 1/7= 2900

Diff in B= 170000 * 18/100 * 4/18 = 6800

Diff in C= 170000 * 14/100 * (3-4)/7 = – 3400

Diff in D= 170000 * 13/100 * 3/13 = 5100

Diff in E= 170000 * 16/100 * (7-9)/ 16 = – 3400

Diff in F= 170000 * 10/100 * 1/5 = 3400

Total= 2900 + 6800 – 3400 + 5100 – 3400 + 3400

= 11400

Question 6 of 10

6. Question

The number of Medical College, Engineering College and Management Colleges in eight different cities:

Question:The total number of engineering colleges is what % more than the total number of Medical College?

Correct

Total number of engineering colleges= 50 + 60 + 30 + 60 + 30 + 70 + 30 + 40=370

Total number of Medical College= 20 + 50 + 70 + 50 + 40 + 60 + 20 + 10= 320

Req %= (370-320) / 320 * 100= 15.625%

Incorrect

Total number of engineering colleges= 50 + 60 + 30 + 60 + 30 + 70 + 30 + 40=370

Total number of Medical College= 20 + 50 + 70 + 50 + 40 + 60 + 20 + 10= 320

Req %= (370-320) / 320 * 100= 15.625%

Question 7 of 10

7. Question

The number of Medical College, Engineering College and Management Colleges in eight different cities:

Question:What is the ratio of the number of engineering colleges to that of Management colleges?

Correct

Total number of engineering colleges= 50 + 60 + 30 + 60 + 30 + 70 + 30 + 40=370

Total number of Management colleges= 40 + 80 + 50 + 20 + 60 + 40 + 70 + 60= 420

Req ratio= 370: 420

= 37: 42

Incorrect

Total number of engineering colleges= 50 + 60 + 30 + 60 + 30 + 70 + 30 + 40=370

Total number of Management colleges= 40 + 80 + 50 + 20 + 60 + 40 + 70 + 60= 420

Req ratio= 370: 420

= 37: 42

Question 8 of 10

8. Question

The number of Medical College, Engineering College and Management Colleges in eight different cities:

Question:If the number of students in all medical colleges is 5000, the number of engineering students is 25% more than that of medical students and the number of management students is 20% less than that of engineering students then what is the average number of students in all management colleges?

Correct

Number of students in all medical colleges = 5000

Number of engineering students= 5000 * 125/100 = 6250

Number of management students= 6250 * 80/100 = 5000

Total number of Management colleges= 40 + 80 + 50 + 20 + 60 + 40 + 70 + 60= 420

Average number of students= 5000/420 = 11.9

Incorrect

Number of students in all medical colleges = 5000

Number of engineering students= 5000 * 125/100 = 6250

Number of management students= 6250 * 80/100 = 5000

Total number of Management colleges= 40 + 80 + 50 + 20 + 60 + 40 + 70 + 60= 420

Average number of students= 5000/420 = 11.9

Question 9 of 10

9. Question

The number of Medical College, Engineering College and Management Colleges in eight different cities:

Question:The number of all colleges in Delhi is what % more than that in Kanpur?

Correct

Number of all colleges in Delhi= 80 + 60 +50= 190

Number of all colleges in Kanpur= 50 + 40 + 20= 110

Req %= (190 – 110)/ 110 * 100= 72.72%

Incorrect

Number of all colleges in Delhi= 80 + 60 +50= 190

Number of all colleges in Kanpur= 50 + 40 + 20= 110

Req %= (190 – 110)/ 110 * 100= 72.72%

Question 10 of 10

10. Question

The number of Medical College, Engineering College and Management Colleges in eight different cities:

Question:If the number of medical students in each city is 20 times the number of medical colleges in that city and 90% of them are placed in each city, then what is the ratio of medical students placed in Mumbai to those placed in Chennai?

Correct

Since the multipliers (20 times, 90%) are the same for all the cities.

Req ratio= No of medical college in Mumbai: No of medical college in Chennai

= 50: 70

= 5:7

Incorrect

Since the multipliers (20 times, 90%) are the same for all the cities.

Req ratio= No of medical college in Mumbai: No of medical college in Chennai

= 50: 70

= 5:7

Let us know in the comment section if you have liked our quiz. Your comments are extremely motivating for us. Also, do share the quizzes with your Friends and co-aspirants.