# SBI Clerk 2018: Quantitative Aptitude Quiz for Prelims – 34

Hello and welcome to exampundit. Here is a set of Quantitative Aptitude Quiz on Data Interpretation based problems with Shortcut Solutions for Prelims exam of SBI Clerk 2018. Number of boys and girls in five streams of a college over the year:

 Year Arts Science Commerce Management IT Boys Girls Boys Girls Boys Girls Boys Girls Boys Girls 2002 556 414 619 505 668 612 770 633 670 515 2003 763 608 793 612 781 616 667 439 866 722 2004 672 519 540 516 859 713 778 727 781 619 2005 809 602 928 908 870 811 849 729 977 817 2006 745 510 884 820 967 819 562 938 990 808 2007 698 413 765 616 571 515 1288 1016 1151 1010

1. What is the total number of boys for all the streams together in 2004?

1) 4148

2) 3630

3) 4433

4) 3247

5) None of these

Answer & Solution

Option:  2

Explanation:

Total number of boys from all streams in 2001= 672+540+859+778+781=3630

1. The number of boys in Arts stream in the year 2004 is approximately what per cent of the total number of boys for all the years together in Arts stream?

1) 27

2) 34

3) 08

4) 39

5) 16

Answer & Solution

Option:  5

Explanation:

Boys in Arts stream in 2004= 672

Total number of boys for all together in Arts = 556+763+972+809+745+698= 4243

67200/4243= 15.8 ~ 16

1. What is the ratio of the total number of boys to the total number of girls from all the streams together for the year 2007?

1) 2:3

2) 14:13

3) 52:49

4) 213:170

5) None of these

Answer & Solution

Option:  4

Explanation:

Total number of boys in 2007= 698+765+571+1288+1151= 4473

Total number of girls in 2007= 413+616+515+1016+1010= 3570

4473: 3570= 213:170

1. What is the ratio of the total number of boys to the total number of girls in the management stream for all the years together?

1) 9:8

2) 71:86

3) 91:83

4) 27:23

5) None of these

Answer & Solution

Option:  3

Explanation:

Total num of boys from management stream in all the years together= 770+667+778+849+562+1288= 4914

Total number of girls from management stream in all the years together= 633+439+727+729+938+1016= 4482

4914:4482 = 91:83

1. What is the average number of girls from Commerce stream for the given years?

1) 681

2) 675

3) 618

4) 657

5) None of these

Answer & Solution

Option:  1

Explanation:

Total number of girls from Commerce stream in all the year together= 612+616+713+811+819+515= 4086

Average= 4086/6 = 681

[6-10]: Percentage profit & loss
Income – Expenditure/ Expenditure x 100

6. Approximately what is the percentage of profit or loss that companies C and D had together?
1) 10% profit
2) 12% profit
3) 10% loss
4) 12% loss
5) No profit No loss

Answer & Solution

Option:  5

Explanation:

Expenditure of company C and D= 45+40= 85

Income of company C and D= 35+50= 85

As income and Expenditure are same, so no profit and no loss.

7. If the company A had increased by 10% in year 2007 from year 2006 and profit earned in 2006 was 20%, what was its expenditure in 2006? (The value up to two decimal places in crores)
1) 36.36
2) 32.32
3) 30.30
4) can’t be determined
5) None of these

Answer & Solution

Option:  5

Explanation:

Income increases 10% from 2006 to 2007 in company A

110 = 37.5

100= 37.5*100/110 = 34.09

20 = (34.09 – E)/ E * 100

E= 28.5

8. If the expenditure of company G in 2007 was 20% more than its expenditure in the year 2006 and the company has earned a profit of 10% in 2006. What was the company income in 2006 in crores?
1) 37.5
2) 41.25
3) 34.09
4) Can’t be determines
5) None of these

Answer & Solution

Option:  2

Explanation:

Expenditure of company G increases 20% from 2006 to 2007

120= 45

100= 45* 100/120 = 37.5

10= (I -37.5) / 37.5 * 100

I= 41.25

9. Which of the following companies had the highest percentage of profit or loss in 2007?
1) B
2) C
3) F
4) 4
5) None of these

Answer & Solution

Option:  4

Explanation:

Profit% of B= (42.5-32.5)/ 32.5 * 100 =30.77

For C= (35-45)/45 * 100 = 22.2

F= (32.5-25)/25 * 100= 30

A= (37.5-27.5)/27.5 * 100 = 36.36

10. What is the approximate percentage of profit earned by all the companies together in 2007?
1) 11
2) 11.5
3) 10.5
4) 12
5) 12.5

Answer & Solution

Option:  3

Explanation:

Total Expenditure= 27.5+32.5+45+40+45+25+45= 260

Total Income= 37.5+42.5+35+50+40+32.5+50=287.5

% profit= (287.5-260)/260 * 100

= 10.57

Regards

Team Exampundit