SBI Clerk 2018: Quantitative Aptitude Quiz for Prelims – 33

Hello and welcome to exampundit. Here is a set of Quantitative Aptitude Quiz on Average based problems with Shortcut Solutions for Prelims exam of SBI Clerk 2018.

SBI Clerk 2018 Quantitative Aptitude Quiz

1. The sum of 68 numbers is 3474. The average of first 22 numbers is 61 and that of last 19 numbers is 44. What will be the average of remaining number?
1) 44
2) 48
3) 46
4) 50
5) 52

Answer & Solutions

Option: 2

Explanation: Total of first 22 numbers- 22* 61= 1342
Total of last 19 numbers= 19*44= 836
Numbers= 22+19= 41
Total of 68 numbers= 3474
Remaining num= 68 – 41 = 27
Average of 27 numbers= (3474- 2178)/ 27= 48

 

2. Average weight of three boys P,T and R is 54 and 1/3 kgs, while the average weight of three boys T, F and G is 53 kgs. What is the average weight of p, T, R , F and H?
1) 53.8
2) 52.4
3) 53.2
4) Can’t be determined
5) None of these

Answer & Solutions

Option: 4

Explanation: Total weight of P, T and R is 163/3* 3 = 163
Total of T, F and G is= 53* 3 =153
Further data are required to solve the problem. SO ans is can’t be determined.

 

3. The average marks obtained by Mithun In Sanskrit, Science and social science was 68. But erroneously the marks in Science is taken as 72 instead of 81. The maximum mark of each subject was 120. Find the percentage of marks obtained by Mithun in nearest integer.
1) 60
2) 59
3) 61
4) 55
5) None of these

Answer & Solutions

Option: 2

Explanation: Total marks got by Mithun in three subjects= 68 * 3= 204
But the marks in Science is taken 72 instead of 81
The extra marks required to be added= 81-72= 9
The total marks should be= 204 + 9= 213
Maximum marks in three subjects= 120 * 3= 360
% of marks in three subjects= 213/360 * 100 ~ 59

 

4. The average age of a man and his son is 48 years. The ratio of their ages is 11 : 5 respectively. What will be the ratio of their ages after 6 years?
1) 6: 5
2)5:3
3) 4:3
4) 2:1
5) None of these

Answer & Solutions

Option: 4

Explanation: Total age of man and his son is= 48 * 2= 96
Ratio of their age is= 11 : 5
Man’s age= 11X Son’s age= 5X
11X +5X= 16X 16X= 96 X= 6
Man’s age= 11 * 6= 66
Son’s age= 5* 6= 30
After 6 yrs their age will be( 66+ 6= 72) and( 30+6 = 36)
Ratio after 6 yrs= 72: 36 = 2:1

 

5. The average weight of 48 students of a class was 54 kg. After 4 new students joined the class, its average weight increased by 2.5 kg. What is the average weight of 4 new students who joined the class?
1)82
2) 80
3) 84.5
4) 88.5
5) 86.5

Answer & Solutions

Option: 5

Explanation: Total weight of 48 students= 48 * 54= 2592
After joining 4 new students, the number of students= 48 + 4= 52
Increased average is= 54 + 2.5= 56.5
Total weight of students= 52 * 56.5 = 2938
Increased average = 2938 – 2592 = 346
Average of new 4 students= 346/ 4 = 86.5

 

6. Average weight of 19 men is 74 kg and the average weight of 38 women is 63 kg. What is the average weight (rounded off to the nearest integer) of all the men and women together?
1) 59
2) 65
3) 69
4) 67
5) 71

Answer & Solutions

Option: 4

Explanation: Total weight of 19 men = 74*19 = 1406
Total weight of 38 women= 63*38 = 2412
Total weight of men and women= 1406 + 2412= 3818
Total men and women= 19+38= 57
Average weight of men and women= 3818/57 ~ 67

 

7. The average of four consecutive odd numbers P, Q, r and S respectively is 104 (increasing order). What is the ratio of sum of P and R to the sum of Q and S?
1) 105:103
2) 130: 150
3) 113:115
4) 123: 125
5) None of these

Answer & Solutions

Option: 5

Explanation: Average of four consecutive odd numbers= 104
The numbers of 2nd and 3rd positions= 103 and 105 respectively
1St and 4th numbers are 101 and 107 respectively
So, P= 101 Q= 103 R= 105 S= 107
P+R = 101+ 105= 206
Q+ S= 103 +107= 210
(P+ R): (Q + S) = 206: 210 = 103: 105

 

8. The average weight of 45 students in a class was calculated as 36 kg. It was found that the weight of two students in the class was wrongly calculated. The actual weight of one of the boys in the class was 32 kg, but it was calculated as 34 kg and the weight of another boy in the class was 45 kg whereas it was calculated as 40 kg. What is the actual average of the 45 students in the class? (Rounded off to two digits after decimal)
1) 36.07
2) 36.16
3) 35.84
4) Can’t be determined
5) None of these

Answer & Solutions

Option: 1

Explanation: (36 *45) – ( 34 * 32) -( 40* 45)
= 1623
Average of 45 students= 1623/45 = 36.07

 

9. The average score of 29 students of a class in a History test is 68 (out of 120). After removing the top 3 scores, the average score drops by 2.5. If the second highest score is less than 85 and the second highest and the third highest scores are not the same, the highest score should be at least what value?
1) 96
2)98
3) 106
4) 108
5) 102

Answer & Solutions

Option: 5

Explanation: Total score of 29 students= 68 * 29= 1972
After removing top 3 scores the average is= 68-2.5 = 65.5
Remaining students= 29 – 3 =26
Total numbers of remaining 26 students= 65.5 * 26= 1703
Numbers of top 3 students= 1972 – 1703= 269
Second highest and third highest scores= 84 and 83
The score of First position = 269 – ( 84 + 83) = 269 – 167 = 102

 

10. The average of five positive numbers is 470. The average of first two numbers is 720 and the average of the last two numbers is 150. What is the third number?
1) 612
2) 610
3)600
4) 510
5) None of these

Answer & Solutions

Option: 2

Explanation: Total of 5 positive numbers= 470 * 5= 2350
Total of first two numbers= 720 * 2= 1440
Total of last two numbers= 150*2= 300
Total of four numbers= 1440 + 300 = 1740
So fifth number= 2350 – 1740 = 610

 

Regards

Team Exampundit

Average rating / 5. Vote count:

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!