SBI Clerk 2018: Quantitative Aptitude Quiz for Prelims – 25

Hello and welcome to exampundit. Here is a set of Quantitative Aptitude Quiz on Profit & Loss based problems for Prelims exam of SBI Clerk 2018.

SBI Clerk 2018 Quantitative Aptitude Quiz

1. Aman sold two items for Rs. 46000 each. If he gains 10% on the first and losses 10 % on another, then what is his gain or loss % in this transaction?
1. 2% loss
2) 1% profit
3) 1% loss
4) can’t determined
5) none of these

Answer & Solutions

Option: 2

Explanation: If the selling price same for two articles then always loss.
So, loss %=( 10 *10)/100 = 1 % loss

 

2. A dishonest businessman professes to sell rice at the cost price but he uses a weight of 800 grams in stead of 1 kg weight. Find his gain percentage.
1) 25%
2) 20%
3) 30%
4) 50%
5) None of these

Answer & Solutions

Option: 1

Explanation: 25%
1 kg = 1000 grams
He gives 800 grams
Shortage= 1000-800 = 200
% of gain= 200/800 * 100
= 25

 

3. A carpenter bought an old table at Rs. 480 and spent 20% of it on repairing. If he wants to make a profit of Rs. 144 then what % should be added in purchase price?
1) 48
2) 50
3) 96
4) 100
5) None of these

Answer & Solutions

Option: 2

Explanation: CP= 480
Spent 205= 480 *20/100 = 96 total= 480+96 = 576
With profit= 576 + 144= 720
Discount % = (720 – 480)/ 480 *100 =50

 

4. Mr. Hazra sold a good to Mr. Sarkar at 10 % discounted value of printed rate. The discounted value is Rs. 1242. If the printed rate is 15% profit of the purchase rate, what is the purchase rate?
1) 1242
2) 1380
3) 1280
4) 1200
5) None of thee

Answer & Solutions

Option: 4

Explanation: 1242 * 100/90 *100/115 = 1200

 

 

5. Mohan bought a cycle for Rs. 475 and then sold it at a loss of 8% of the cost price. For how much did he sell the cycle?
1)453
2)419
3)441
4)437
5) None of these

Answer & Solutions

Option: 4

Explanation: CP= 475 LOSS= 8%
92 *475 /100 = 437

 

 

6. A person subscribing to Tata Sky for a pay rs.1785. if the monthly subscription is Rs. 175, how much discount does a yearly subscriber get?
1) 18

2) 11

3) 13

4) 15

5) None of these

Answer & Solutions

Option: 4

Explanation: Annual subscription= 172 *12 = 2100
Actual subscription= 1785
Discount= (2100 – 1785) = 315
% of discount= 315 *100 / 2100 = 15

 

 

7. The owner of a watch shop charges his customer 22 % more than the cost price. If a customer paid Rs. 8906 for a wrist watch then what was the cost price of the wrist watch?(APPROX)
1) 7300
2) 7500
3) 7700
4) 7900
5) None of these

 

Answer & Solutions

Option: 1

Explanation: 8906 * 100/ 122 = 7300

 

 

8. A shopkeeper sold a watch for Rs. 5076 at the loss of 6%. What is the cost price of the watch?
1) 5200
2) 5600
3) 5400
4)4752
5) None of these

Answer & Solutions

Option: 3

Explanation: (100 * 5076) / 94 = 5400

 

 

9. Salina bought a watch with 25% discount on the selling price. If the watch cost her Rs. 1545, what is the original selling price of watch?
1)2050
2) 2000
3)2040
4) Can’t be determined
5) None of these

Answer & Solutions

Option: 5

Explanation: (1575* 100)/ 75 = 2060

 

10. Profit earned by selling an article for Rs. 1450 is same as the loss incurred by selling the article for Rs. 1280. What is the cost price of the article?
1)1385
2) 1365
3) 1405
4) 1335
5) 1255

Answer & Solutions

Option: 2

Explanation: 1450 – X = X -1280
2X = 2730
X= 1365

 

Regards

Team Exampundit

Average rating / 5. Vote count: