# SBI Clerk 2018: Quantitative Aptitude Quiz for Prelims – 12

Hello and welcome to exampundit. Here is a set of Quantitative Aptitude Quiz on Data Interpretation for Prelims exam of SBI Clerk 2018.

The following data represents 6 stores A, B, C, D, E & F with their monthly sales of Books.

 Store- A B C D E F Month January 133 161 213 225 282 196 February 183 123 277 176 239 268 March 278 154 226 98 178 198 April 178 272 269 284 293 277 May 264 107 237 167 379 237

1. The number of books sold by Store E in March is what percent less than the number of books sold by Store A in May? ( Rounded off to the nearest integer)
1)29
2)31
3)37
4)33
5)35

Answer & Solutions

Option: 4

Explanation: Required % = 264-178/264 * 100= 32.57~ 33%

2. The total number of books sold by Store B during all the given months together is what percent of the total number of books sold by Store D during all the given months together?
1)82
2)88
3)92
4)84
5)86

Answer & Solutions

Option: 5

Explanation: Total number of books sold by store B= 161+123+154+272+107=817
Total numner of books sold by store D=225+176+98+284+167=950
Required %=817/950 *100=86%

3. What is the average number of books sold by all the given stores in February?
1)207
2)211
3)219
4)223
5)227

Answer & Solutions

Option: 2

Explanation: Required average= 183+123+277+176+239+268/6= 1266/6= 211

4. The difference between the total number of books sold by all the given stores in January and the total number of books sold by all the given stores together in April is-
1)353
2) 379
3)363
4)347
5)369

Answer & Solutions

Option: 3

Explanation: Diff = Total number of books sold in April – Total number of books sold in January=
= (178+272+269+284+293+277) – (133+161+213+225+282+196) = 363

5. What is the ratio of the total number of books sold by stores A and C together in March to that sold by stores E and F together in May?
1) 9:11
2) 11:13
3) 5:7
4)13:17
5)7:9

Answer & Solutions

Option: 1

Explanation: Required ratio= (278+226) : (379+237)
= 504:616
= 9:11

The following bar graph represents 4 colleges P,Q,R & S with their number of students for the years 2010 and 2015. 6. The number of students in college S in 2010 is what percent of the number of students in college P in both the years together?
1) 44%
2)56%
3)55%
4) 50%
5)60%

Answer & Solutions

Option: 3

Explanation: Required % = 110/ (80+120) * 100
=110/200 *100 = 55%

7. What is the difference between the total number of students in college P and Q together in 2015 and that in the same colleges together in 2010?
1) 80
2) 110
3)90
4)120
5)60

Answer & Solutions

Option: 1

Explanation: Required difference= (120+220) – (80+180) = 340 -260 =80

8. The average number of girls in college R and s in year 2015 was 72. The number of boys in college S was 58 more than that in college R in the same year. The number of girls in college S was approximately what percent more than that in college R?
1)40%
2) 50%
3)379/9 %
4) 181/5%
5)20%

Answer & Solutions

Option: 4

Explanation: Number of girls in college R and S together in 2015= 72*2 = 144
Number of boys in college R and S together in 2015= (200+280) -144
= 480-144 =336
According to the question,
Number of boys in college S = R+58
R +R +58= 336 Now R= 139
Number of boys in college s= 139+58= 197
Number of girls in college S= 280 – 197 = 83
Number of girls in college R= 200-139 = 61
Required % more= 83-61/61 * 100 =22/61 * 100 = 36.06~ 181/5 %

9. The number of students in 2015 in college T was what percent less than in 2010?
1)22%
2) 55/3%
3)15%
4)20%
5) 151/6%

Answer & Solutions

Option: 4

Explanation: Reqired %= 400-320/400 * 100 = 80/400 *100= 20%

10. In the year 2016 the number of students in college R was 40% more than in the same college in year 2010. The number of students in college R in 2016 was how many more that that in the same college in 2015?
1)18
2)12
3)24
4)32
5)36

Answer & Solutions

Option: 2

Explanation: Number of students in college R in 2016= 160 *0140/100 = 224
Required % more= 224-200/200 * 100 = 24/200 * 100
= 12%

Regards

Team Exampundit