*Hello and welcome to*

**exampundit**. Here is a set of Quantitative Aptitude Quiz for Upcoming IBPS Exams.

**Directions (Q. 1-5): What will come in place of question mark (?) in the given number series?**

1. 19 30 44 67 117 ?

1) 236 2) 272 3) 264

4) 248 5) 254

2. 7 9 18 46 111 ?

1) 245 2) 229 3) 233

4) 248 5) 237

3. 7 24 58 109 ? 262

1) 183 2) 189 3) 171

4) 163 5) 177

4. 19 20 16 25 9 ?

1) 32 2) 38 3) 34 4) 42 5) 48

5. 7.4 9.2 11.4 14 17 ?

1) 19.8 2) 22.6 3) 23

4) 21 5) 20.4

Advertisement

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

6. A boat can travel 4.2 km upstream in 14 minutes. If the ratio of the speed of the boat in still water to the speed of the stream is 7 : 1, how much time will the boat take to cover 17.6 km downstream? (in minutes)

1) 52

2) 44

3) 48

4) 36

5) 54

7. A starts a business with a capital of Rs 1500. B joins the business 6 months after the start of the business and C joins the business 8 months after the start of the business. At the end of the year their respective shares in the profit was in ratio of 5 : 3 : 3. What is the sum of amount put in the business by B and C together?

1) Rs 3300

2) Rs 3500

3) Rs 4200

4) Rs 4800

5) Rs 4500

8. The length of a rectangle is 4m more than the side of a square and the breadth of the rectangle is 4m less than the side of the same square. If the area of the square is 567 sq m, what is the area of the rectangle? (in sq m)

1) 549

2) 545

3) 557

4) 559

5) 551

9. A sells an item to B at 20% profit. B sells it to C at 10% profit and C sells it to D at Rs 116 profit. The difference between the cost price of D and the cost price of A is Rs 500. How much did B pay to A for the item?

1) Rs 1240

2) Rs 1250

3) Rs 1440

4) Rs 1450 5) Rs 1400

10. 10 men can finish a piece of work in 15 days. 8 women can finish the same piece of work in 25 days. Only 10 women started working and in a few days completed a certain amount of work. After that 3 men joined them. The remaining work was completed by 10 women and 3 men together in 5 days. After how many days did 3 men join 10 women?

1) 11

2) 13

3) 15

4) 10

5) 12

__Answers:__

- 4
- 5
- 5
- 3
- 5
- 2
- 5
- 5
- 3
- 2

Sponsored

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

__Solutions:__
1. The series is, 11, 11+3, 14+9, 23+27….

2. The series is 7 + (13 + 1) = 9,

9 + (23 + 1) = 18, 18 + (33 + 1) = 46,

46 + (43 + 1) = 111, 111 + (53 + 1) = 237

3. 5; The series is +17, +34, +51, +68, +85,

…

ie 7 + 17 = 24, 24 + 34 = 58, 58 + 51 = 109,

109 + 68 = 177, 177 + 85 = 262, …

4. The series is +(1)2, â€“(2)2, +(3)2, â€“(4)2, +(5)2, …

ie 19 + (1)2 = 20, 20 â€“ (2)2 = 16,

16 + (3)2 = 25, 25 â€“ (4)2 = 9, 9 + (5)2 = 34

5. The series is +1.8, +2.2, + 2.6, +3,

+3.4, …

ie 7.4 + 1.8 = 9.2, 9.2 + 2.2 = 11.4, 11.4 +

2.6 = 14, 14 + 3 = 17, 17 + 3.4 = 20.4

6. Let the speed of the boat be 7x and that of the stream be x.

Then, upstream speed = (7x â€“ x) = 6x

And, downstream speed = 7x + x = 8x

Now, upstream speed = 4.2/14×60 = 18 kmph

So, 6x = 18

x = 3 kmph

Thus, speed of stream = 3 kmph

Downstream speed = 8 Ã— 3 = 24 kmph

Time taken downstream to cover 17.6 km

17.6/24×60= 44 minutes

7. Ratio of profits = 1500 Ã— 12 : 6B : 4C : : 5 : 3 : 3

Capital of B = (1500 x 12)/6 x 3/5 = 1800

Capital of C = (1500 x 12)/4 x 3/5 = 2700

Amount of (B + C) = 2700 + 1500 = Rs 4500

8. Side of square = 567 = 23.81

Length of rectangle = 23.81 + 4 = 27.81

Breadth of rectangle = 23.81 â€“ 4 = 19.81m

Area of rectangle = 27.81 Ã— 19.81

= 550.91 â†’ 551m

9. Let the cost price of A be Rs x. Then the cost price of B will be 1.2x and the cost price of C will be 1.2x Ã— 1.10 = 1.32x

Then the cost price of D = x Ã— 1.2 Ã— 1.10 + 116 = Rs 1.32x + 116

Now, 1.32x + 116 â€“ x = 500

or, 0.32x = 500 â€“ 116 = 384

x = 384/32 x 100 = 1200

Bâ€™s cost price = 1200 Ã— 1.2 = Rs 1440

Hence B paid to A Rs 1440.

10. Ratio of men to women

(15 Ã— 10)M = (25 Ã— 8)W

or, 150M = 200W

or, 3M = 4W

W = Â¾ M

1 manâ€™s work = 1/150

(10W + 3M =) 21/2 M can do the work in

1/150 x 21/2 = 7/100 days

65/100 work done by 10 women in (?) days.

8 women â€“ 1 work â€“ 25 days

10 women â€“ 65/100 work in 25 x 8/10 x 65/100 = 13 days

**EP Recommends: Toprankers Mock Tests**

**EP Recommends: Oliveboard Mock Tests**

Sponsored

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Regards

**Team ExamPundit**

EP Recommends: PracticeMock Mock Tests

EP Recommends: Oliveboard Mock Tests