Hello and welcome to exampundit. Here is a set of Quantitative Aptitude Quiz for SBI PO prelims. The following set is based on DI & Misc Questions.
Quantitative Aptitude Quiz for SBI PO Prelims Day 1
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
Test Name: DI & Misc Questions
No. of Questions: 10
Total Time: 8 Minutes
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Average score 

Your score 

Categories
 Not categorized 0%
Pos.  Name  Entered on  Points  Result 

Table is loading  
No data available  
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
Directions (1 – 4): The questions below are based on the given SeriesI. The seriesI satisfy a certain pattern, follow the same pattern in SeriesII and answer the questions given below.
 Questions
56 32 104 38 206
100 – – – (?)
Correct
Answer: D
Series – I pattern:
56 ÷ 2 + 4 = 32
32 x 3 + 8 = 104
104 ÷ 4 + 12 = 38
38 x 5 + 16 = 206
Series – II pattern:
100 ÷ 2 + 4 = 54
54 x 3 + 8 = 170
170 ÷ 4 + 12 = 54.5
54.5 x 5 + 16 = 288.5
Incorrect
Answer: D
Series – I pattern:
56 ÷ 2 + 4 = 32
32 x 3 + 8 = 104
104 ÷ 4 + 12 = 38
38 x 5 + 16 = 206
Series – II pattern:
100 ÷ 2 + 4 = 54
54 x 3 + 8 = 170
170 ÷ 4 + 12 = 54.5
54.5 x 5 + 16 = 288.5

Question 2 of 10
2. Question
Directions (1 – 4): The questions below are based on the given SeriesI. The seriesI satisfy a certain pattern, follow the same pattern in SeriesII and answer the questions given below.
 Questions
20 15 25 52.5 125 337.5
_ _ _ (?) 101 277.5
Correct
Answer: A
Series – I pattern:
20 x 0.5 + 5 = 15
15 x 1 + 10 = 25
25 x 1.5 + 15 = 52.5
52.5 x 2 + 20 = 125
125 x 2.5 + 25 = 337.5
Series – II pattern:
(277.5 – 25)/2.5 = 101
(101 – 20)/2 = 40.5
(40.5 – 15)/1.5 = 17
(17 – 10)/1 = 7
(7 – 5)/0.5 = 4
Incorrect
Answer: A
Series – I pattern:
20 x 0.5 + 5 = 15
15 x 1 + 10 = 25
25 x 1.5 + 15 = 52.5
52.5 x 2 + 20 = 125
125 x 2.5 + 25 = 337.5
Series – II pattern:
(277.5 – 25)/2.5 = 101
(101 – 20)/2 = 40.5
(40.5 – 15)/1.5 = 17
(17 – 10)/1 = 7
(7 – 5)/0.5 = 4

Question 3 of 10
3. Question
Directions (1 – 4): The questions below are based on the given SeriesI. The seriesI satisfy a certain pattern, follow the same pattern in SeriesII and answer the questions given below.
 Questions
54 79 43 92 28 109 9
(?) _ _ _ _ 175 75
Correct
Answer: B
Series – I pattern:
54 + (5)^{2} = 79
79 – (6)^{2} = 43
43 + (7)^{2} = 92
92 – (8)^{2} = 28
28 + (9)^{2} = 109
109 – (10)^{2} = 9
Series – II pattern:
75 + (10)^{2} = 175
175 – (9)^{2} = 94
94 + (8)^{2} = 158
158 – (7)^{2} = 109
109 + (6)^{2} = 145
145 – (5)^{2} = 120
Incorrect
Answer: B
Series – I pattern:
54 + (5)^{2} = 79
79 – (6)^{2} = 43
43 + (7)^{2} = 92
92 – (8)^{2} = 28
28 + (9)^{2} = 109
109 – (10)^{2} = 9
Series – II pattern:
75 + (10)^{2} = 175
175 – (9)^{2} = 94
94 + (8)^{2} = 158
158 – (7)^{2} = 109
109 + (6)^{2} = 145
145 – (5)^{2} = 120

Question 4 of 10
4. Question
Directions (1 – 4): The questions below are based on the given SeriesI. The seriesI satisfy a certain pattern, follow the same pattern in SeriesII and answer the questions given below.
 Questions
8 9 20 63 256 1285
22 _ _ _ _ (?)
Correct
Answer: C
Series – I pattern:
8 x 1 + 1 = 9
9 x 2 + 2 = 20
20 x 3 + 3 = 63
63 x 4 + 4 = 256
256 x 5 + 5 = 1285
Series – II pattern:
22 x 1 + 1 = 23
23 x 2 + 2 = 48
48 x 3 + 3 = 147
147 x 4 + 4 = 592
592 x 5 + 5 = 2965
Incorrect
Answer: C
Series – I pattern:
8 x 1 + 1 = 9
9 x 2 + 2 = 20
20 x 3 + 3 = 63
63 x 4 + 4 = 256
256 x 5 + 5 = 1285
Series – II pattern:
22 x 1 + 1 = 23
23 x 2 + 2 = 48
48 x 3 + 3 = 147
147 x 4 + 4 = 592
592 x 5 + 5 = 2965

Question 5 of 10
5. Question
Directions (5 – 7): Study the following information carefully and answer the questions given below:
There are total 800 students in a class, each student likes one among the three colours viz. Red, Blue and Pink. Respective ratio of boys and girls among them is 9:7. 30% of the boys likes Red colour. Respective ratio of number of boys who like Red colour and number of girls who like Pink colour is 3:2. 25% of the total number of students like Blue colour. Number of boys who like Pink colour is 80% of the total number of students who like Blue colour.
 Find the respective ratio of total number of students who like Red colour and total number of students who like Pink colour.
Correct
Answer: C
Required ratio = 350: 250 = 7:5
Incorrect
Answer: C
Required ratio = 350: 250 = 7:5

Question 6 of 10
6. Question
Directions (5 – 7): Study the following information carefully and answer the questions given below:
There are total 800 students in a class, each student likes one among the three colours viz. Red, Blue and Pink. Respective ratio of boys and girls among them is 9:7. 30% of the boys likes Red colour. Respective ratio of number of boys who like Red colour and number of girls who like Pink colour is 3:2. 25% of the total number of students like Blue colour. Number of boys who like Pink colour is 80% of the total number of students who like Blue colour.
 Find the difference between number of boys who like Blue colour and number of girls who like Pink colour.
Correct
Answer: B
Required difference = 155 – 90 = 65
Incorrect
Answer: B
Required difference = 155 – 90 = 65

Question 7 of 10
7. Question
Directions (5 – 7): Study the following information carefully and answer the questions given below:
There are total 800 students in a class, each student likes one among the three colours viz. Red, Blue and Pink. Respective ratio of boys and girls among them is 9:7. 30% of the boys likes Red colour. Respective ratio of number of boys who like Red colour and number of girls who like Pink colour is 3:2. 25% of the total number of students like Blue colour. Number of boys who like Pink colour is 80% of the total number of students who like Blue colour.
 Find the average of the number of girls who like Red colour and number of girls who like Blue colour.
Correct
Answer: B
Required average = (215 + 45)/2 = 260/2 = 130
Explanation
Total = 800
Number of boys = 800 * (9/16)
= 450
Number of girls = 800 * (7/16)
= 350
Number of boys like Red colour = (30/100) *450
= 135
Number of girls like Pink colour = 135 * (2/3)
= 90
Total number of students like Blue colour = (25/100)*800
= 200
Number of boys like pink colour = (80/100)*200
= 160
Number of boys like Blue colour = 450 – (160+135)
= 450 – 295
= 155
Number of girls like Blue colour = 200 – 155
= 45
Number of girls like Red colour = 350 – (90+45)
= 350 – 135
= 215
Incorrect
Answer: B
Required average = (215 + 45)/2 = 260/2 = 130
Explanation
Total = 800
Number of boys = 800 * (9/16)
= 450
Number of girls = 800 * (7/16)
= 350
Number of boys like Red colour = (30/100) *450
= 135
Number of girls like Pink colour = 135 * (2/3)
= 90
Total number of students like Blue colour = (25/100)*800
= 200
Number of boys like pink colour = (80/100)*200
= 160
Number of boys like Blue colour = 450 – (160+135)
= 450 – 295
= 155
Number of girls like Blue colour = 200 – 155
= 45
Number of girls like Red colour = 350 – (90+45)
= 350 – 135
= 215

Question 8 of 10
8. Question
Directions (810): Study the following information carefully and answer the questions given below:
The following pie chart represents percentage wise distribution of total number of people in a town having different profession.
The following bar graph represents percentage of males among them.
 If number of Engineers in the town is 1200, find the respective ratio of number of male doctors and number of female teachers in the town.
Correct
Answer: D
Total number of people in the town = 100/15 x 1200 = 8000
Number of male doctors in the town = 40/100 x 10/100 x 8000 = 320
Number of female teachers in the town = (100 – 45)/100 x 25/100 x 8000
= 55/100 x 25/100 x 8000
= 1100
Required ratio = 320: 1100 = 16:55
Incorrect
Answer: D
Total number of people in the town = 100/15 x 1200 = 8000
Number of male doctors in the town = 40/100 x 10/100 x 8000 = 320
Number of female teachers in the town = (100 – 45)/100 x 25/100 x 8000
= 55/100 x 25/100 x 8000
= 1100
Required ratio = 320: 1100 = 16:55

Question 9 of 10
9. Question
Directions (810): Study the following information carefully and answer the questions given below:
The following pie chart represents percentage wise distribution of total number of people in a town having different profession.
The following bar graph represents percentage of males among them.
 If number of male teachers in the town is 1350, find the average of the number of doctors, architects and number of people having other professions in the town.
Correct
Answer: A
Let, total number of people in the town = k
45/100 x 25/100 x k = 1350
=> k = 1350 x 100/25 x 100/45
=> k = 12000
Number of doctors in the town = 10/100 x 12000 = 1200
Number of architects in the town = 24/100 x 12000 = 2880
Number of people having other professions in the town = 26/100 x 12000
= 3120
Required average = (1200 + 2880 + 3120)/3
= 7200/3
= 2400
Incorrect
Answer: A
Let, total number of people in the town = k
45/100 x 25/100 x k = 1350
=> k = 1350 x 100/25 x 100/45
=> k = 12000
Number of doctors in the town = 10/100 x 12000 = 1200
Number of architects in the town = 24/100 x 12000 = 2880
Number of people having other professions in the town = 26/100 x 12000
= 3120
Required average = (1200 + 2880 + 3120)/3
= 7200/3
= 2400

Question 10 of 10
10. Question
Directions (810): Study the following information carefully and answer the questions given below:
The following pie chart represents percentage wise distribution of total number of people in a town having different profession.
The following bar graph represents percentage of males among them.
 If total number of people in the town is 20000, find the total number of males in the town.
Correct
Answer: D
Number of male doctors in the town = 40/100 x 10/100 x 20000 = 800
Number of male Engineers in the town = 55/100 x 15/100 x 20000 = 1650
Number of male Teachers in the town = 45/100 x 25/100 x 20000 = 2250
Number of male Architects in the town = 60/100 x 24/100 x 20000 = 2880
Number of males in the town having other professions
= 40/100 x 26/100 x 20000 = 2080
Required sum = 800 + 1650 + 2250 + 2880 + 2080 = 9660
Incorrect
Answer: D
Number of male doctors in the town = 40/100 x 10/100 x 20000 = 800
Number of male Engineers in the town = 55/100 x 15/100 x 20000 = 1650
Number of male Teachers in the town = 45/100 x 25/100 x 20000 = 2250
Number of male Architects in the town = 60/100 x 24/100 x 20000 = 2880
Number of males in the town having other professions
= 40/100 x 26/100 x 20000 = 2080
Required sum = 800 + 1650 + 2250 + 2880 + 2080 = 9660
Average rating / 5. Vote count:
We are sorry that this post was not useful for you!
Let us improve this post!
Thanks for your feedback!
 IBPS RRB Officer Scale 1 – Take a Free Mock Test
 IBPS RRB Office Assistant – Take a Free Mock Test
 FCI Phase II – Take Mock Test
 SBI PO Mains – Take a Free Mock Test
 RRB NTPC – Take a Free Mock Test
 SBI Clerk Mains – Take a Free Mock Test
 LIC ADO Mains – Take Mock Test
 EPFO Assistant – Take Mock Test